Home » Massa Marittima, Miasta Toskanii » Massa Marittima

Massa Marittima Toskania

Massa Marittima Toskania

Massa Marittima to piękne miasto i gmina znajdujące się na terenie Meremmy w prowincji Livorno, około 20 km od morza.
Znaleziska archeologiczne świadczą o tym, iż tereny dzisiejszej gminy zamieszkane były już w czasach brązu i żelaza a potem kolejno podbili je Etruskowie i Rzymianie.
Cała historia Massa Marittima związana jest ściśle ze znajdującymi się na terenach Colline Metallifere kopalniami srebra, miedzi i pirytu, które wykorzystywane były już ok. III w. p. n. e. a zwłaszcza  w czasach panowania Etrusków a później w średniowieczu.
Decydującym czynnikiem na rozwój Massa miało przeniesienie z Populonii siedziby biskupów około IX w., która znalazła miejsce w Castello di Moteregio, wokół którego powstało miasto
Na przełom XIII i XIV w., datowany jest okres największej świetności ekonomicznej, politycznej, demograficznej i kulturalnej miasta, które zawdzięcza wydobywanym minerałom. W XIII w., miasto staje  się  ?Libero Comune ? wolną gminą, która posiada nawet własną monetę ?grosso massetano?. To właśnie w tym okresie powstają wspaniałe budowle takie jak: Il Duomo z przełomu XII i XIII w.,w romańsko-gotyckim stylu dziś przechowuje liczne dzieła, Palazzo del Podesta, a w którym dziś znajduje się Museo Archeologico, Il Palazzo del Comunale ? kompleks w stylu romańskim, La Loggia del Mercato, La Fonte Pubblica i La Zecca, mury obronne, Torre del Candeliere i il Cassero Senese, convento di San Pietro all’Orto, La chiesa S. Agostino i klasztor Clarysek.
Początkiem XIV w., Massa Marittima traci swą autonomię i zostaje podbita przez Sienę, która od dłuższego czasu pragnęła przejąć władzę nad należącymi do miasta kopalniami. Pomimo licznych problemów politycznych i demograficznych (miasto zostaje zdziesiątkowane przez zarazę w pierwszej połowie XIV w.) działalność wydobywcza nie zostaje porzucona aczkolwiek znacznie ograniczona. W kolejnych latach Massa Marittima przechodzi kolejno pod panowanie rodu Medyceuszy a po jego wygaśnięciu do rodu Lorena. Dzisiejsza Massa Marittima bogata w zabytki bazuje przede wszystkim na turystyce.
Oprócz w/w warte zobaczenia są również
Palazzo delle Armi ? powstały w XV jako depozyt militarny a w którym dziś znajduje się Museo di Art e Storia delle miniere (muzeum sztuki i historii kopalni)
Porta alle Silici ? łączące mury obronne sieneńskie z tymi wybudowanymi przez mieszkańców Massy zwanymi la cinta muraria massetana

Massa Marittima – Galeria

Tagi

© 2012 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress