Home » Miasta Toskanii, Sarteano » Sarteano

W jednym z najpiękniejszych obszarów południowej Toskanii, położone nad doliną Valdichiana i nieopodal dzikiej doliny Val d’Orcia, usytuowane jest Sarteano, którego profil jest zdominowany przez potężny XV-wieczny zamek, górujący pośród zieleni ponad miastem. Sarteano wznosi się na wzgórzach starożytnej Etrurii, 573 metrów nad poziomem morza. Znajduje się na zboczach Monte Cetona zebranych wokół zamku, struktura miasta pozostała nienaruszona w porównaniu z innymi sąsiednimi miastami, a jego początki sięgają czasów Etruskich podobnie jak pobliskie Chiusi.

Historyczny rdzeń miasta wybudowany został wokół zamku, w obrębie murów miejskich, które następnie w dużej mierze zostały zniszczone w połowie 800 roku. Z tego okresu pozostały 3 bramy Umbria, Porta di Mezzo i Port Monalda, zwieńczone herbami Republiki Sieny, Medyceuszy i Monaldeschi z Orvieto.
W Sarteanoznajduje się kilka ciekawych pałaców, takich jak Fanelli, tuż poniżej zamku, Cennini na Piazza di San Lorenzo z pięknym dziedzińcem, Palazzo del Podesta, Gabrielli Palazzo, w którym obecnie mieści się Muzeum XVI wieku posiadające oryginalną strukturę z XIII wieku, o czym świadczy „Porta del morto ” i wreszcie Palazzo Piccolomini, z pięknym krużgankiem, zbudowany pod koniec XV wieku przez kardynała Francesco Piccolomini Tedeschiniego, siostrzeńca Piusa II, który został na krótko wybrany papieżem pod imieniem Piusa III.
Wspomniany kardynał zbudował fasadę kościoła San Francesco, na co wskazuje obecność rozety z papieską flagą i herbem Piccolomini, kościuł znajduje się na obrzeżach pierwotnego obwodu murów i pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku.

Kolejny klasztor znajduje się w górnej części miasta Santa Chiara z XVI wieku, obecnie elegancki hotel i restauracja, który oferuje noclegi w zabytkowych klasztornych wnętrzach.
Poza murami miejskimi w XII wieku zbudowano romański kościół Santa Vittoria, w miejscu, które było prawdopodobnie używane w starożytności, być może jako miejsce kultu. Dziś, pozbawiony dachu, często odbywają się w nim spektakle artystyczne i koncerty. Innym ważnym kościołem romańskim wartym odwiedzenia jest San Martino in Foro.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o twierdzy sięga 1038 r., aż do 1280r. był własnością hrabiów Manenti, ale obecny wygląd jest wynikiem gruntownej renowacji wykonanej przez gminę Sieneńską w 1469 r. przez słynnego architekta sieneńskiego Lorenzo. Jest to budowla masywna i rozbudowana, który daje możliwość obserwacji terenu wokół miasta z bocznych wież, Park wokół zamku, porośnięty jest wysokimi dębami, co wzmacnia piękno tego miejsca, oddzielając go od poniżej usytuowanego miasta.

Panorama Sarteano jest przez to niecodzienna dzieląc miasto jakby na dwupiętrową strukturę o wyjątkowym majestacie i pęknie. Niedawno zamek został zakupiony przez miasto i został udostępniony do zwiedzania.

Sarteano – Galeria

Tagi:

Tagi

© 2012 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress