Home » Miasta Toskanii, Montalcino » Montalcino

Montalcino Toskania

Montalcino Toskania

Gmina i miasto Montalcino znajduje się na zachód od Pienzy, słynie ono z doskonałego, znanego nie tylko we Włoszech, wina Brunello, produkowanego w tamtejszych winnicach.
Samo miasto Montalcino bogate jest w historię, pierwsze siedliska ludzkie na terenie gminy, których ślady odnaleźli archeolodzy pochodzą z czasów gdy ziemie te zamieszkiwali Etruskowie a później Rzymianie.
Po raz pierwszy nazwa Montalcino ukazuje się w historycznym dokumencie pochodzącym z 814 r., w którym Lodovico il Pio, brat Carlo Mango nadaje jurysdykcję nad tym terenem w lennie Abate di S.Antimo (przeorowi S. Antonio).
W późniejszych czasach Montalcino jest przedmiotem sporu między Sieną a Florencją przez co zostaje niejednokrotnie napadnięte. Upadek Republiki Sieny w drugiej połowie XVI w., uwalnia miasto, które potem kolejno trafia pod rządy Medyceuszy, Wielkiego Księstwa Toskańskiego i Królestwa Włoch.
Sławne, czerwone wino Brunello produkowane produkowane rosnącej na tych terenach odmiany Sangiovese ma wieloletnią tradycję. Wyprodukowane, po raz pierwszy około 1870 r., przez syna Caterina Santi i Jacopo Biondi, Ferruccio, (który to poprzez wyselekcjonowanie odmiany Sangiovese uzyskał wino o specyficznym smaku) wino stało się perłą enologi Włoskiej na skalę światową. Godne polecenia jest również wino Rosso di Montalcino produkowane również z odmiany Sangiovese, często nazywane „młodszym bratem” Brunello.
Dzisiejsze, to najprawdziwsze, wino Brunello jest kontrolowane przez Il Consorzio del Vino Brunello di Montalcino i posiada certyfikat  DENOMINAZIONE DI ORIGINE CONTROLLATA E GARANTITA,  a wprowadzane jest do sprzedaży po minimum 5 latach od daty zbiorów.

Warto zobaczyć:
Palazzo dei Priori z XV w.,
La Rocca – powstała w  XIV w., przy wykorzystaniu części wcześniejszych istniejących murów. Wewnątrz urządzane są latem spektakle i wydarzeń kulturalnych
Palazzo Comunale powstały na przełomie XIII i XIV w.,
Musei riuniti Civico, Diocesano e Archeologico znajdujące się w kompleksie klasztorny S. Agostino przechowuje liczne dzieła malarstwa szkoły sieneńskiej
Duomo powstały w miejscu wcześniej istniejącego, antycznego kościoła S. Salvatore, w  jego wnętrzu znajdują się liczne dzieła i pozostałości wcześniejszej konstrukcji.
Chiesa S. Agostino konstrukcja w stylu romańsko gotyckim z licznymi freskami

Galeria zdjęć – Montalcino

Tagi

© 2011 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress