Home » Miasta Toskanii, Piza » Piza

Przypuszcza się iż tereny, na których znajduje się dziś miasto i prowincja Pisy zamieszkiwane były już przez Etrusków aż do II w. p. n. e. kiedy to cywilizacja ta została wchłonięta do Imperium Rzymskiego za panowania, którego powstał Portus Pisanus.
Pod koniec panowania rzymian miasto było ważnym portem dla kolejno panujących tu Gotów, Lombardów i Karolingów. W miarę rozwoju Pisy i jej znaczenia miasto w XI w., staje się jedną z czterech najważniejszych Repubbliche Marinare Italiane  (Włoskich Republik Morskich) razem z Genova, Wenecja i Amalfi.
Przez większą część epoki średniowiecza ta silna republika panowała nad zachodnią częścią terenów śródziemnomorskich i to właśnie w tym czasie powstały tak znane Duomo oraz jego dzwonnica ? krzywa wieża. W XI w., wraz z Geneva jako swym sojusznikiem udaje się pokonać Pizańczykom Saracenów na Korsyce i Sardynii oraz uzyskać panowanie nad Morzem Tyrreńskim. Ponadto zdobyte przez Pisę bogactwa pozwoliły jej na podbicie i stworzenie licznych koloni w północnej Afryce, w południowej Hiszpanii i Azji Większej.
Schyłek republiki morskiej przypada na koniec XIII w., kiedy to zostaje ona znacznie osłabiona po bitwie morskiej z Republiką Genova pod Meloria oraz na wskutek zamulenia portu. Początkiem XV w., Pisa zostaje zdradzona i przechodzi pod panowanie Florentczyków, którzy doprowadzają do zubożenia obywateli co w późniejszym czasie doprowadza do ich licznych buntów.
W XVI w., Pisa przechodzi pod panowanie rodu Medyceuszy, dzięki którym na nowo się odradza. Powstaje tu za ich panowania  uniwersytet nadający miastu nowego splendoru i znaczenia.
To właśnie w mieście Pisa urodzili się: Galileo Galilei uczony, astronom, fizyk i matematyk, Antonio Pacinotti, Ulisse Dini, Bruno Pontecorvo e Fibonacci.

Warte zobaczenia w Pisie są:

Piazza dei Cavalieri – historyczne centrum miasta gdzie znajdują się liczne dzieła Giorgio Vasar takie jak palazzo dei Cavalieri
fontana di Francavilla czy palazzo dell Orologio
Il Duomo ze znajdującą się w jej wnętrzu Lampada di Galileo
Il Battistero,
il Campanille znane jako krzywa wieża (La Torre Pendente) oraz  Camposanto znajdujące się na Piazza dei Miracoli, które wraz z  Duomo, Battistero i Campanille, pomimo iż nie powstały w tym samym czasie, reprezentują jednakowy styl chromatyczny i stylistyczny
Il Museo dell?Opera del Duomo w jakim znajdują się liczne, bezcenne dzieła pośród których warto wymienić  Il Cristo deposto figury z frontu Duomo, dzieła Nicola i Giovanni Pisano – Il Crocifisso i Madonna col Bambino.
Bagni di Nerone datowane na II wiek
Porta a Lucca z XVI w.,
Museo nazionale di S. Matteo pośród zabytków, którego znajduje się rzeźba z przełomu XII i XIV w., La Madonna del latte dzieło Andrea i Nino Pisano powstałe z wielobarwnego marmuru, czy też dzieło powstałe z pozłacanego brązu ?il Redentore? S. Lussorio di Donatello, Madonna col Bambino e santi Simona Martini z XIV w.,
Znajdujący się w okolicach Pisy Parco Naturale Migliarino na terenie którego znajdują się plaże i lasy liściaste i sosnowe.
Warte zobaczenia jest również Gioco del Ponte, w którym drużyny z dwóch stron rzeki Arno spotykają się w swoistego rodzaju zawodach polegających na przepychaniu 7 tonowego „wozu” znajdującego się na szynach po Ponte di Mezzo. Zawody te rozgrywające się corocznie, mają wieloletnią tradycję i odbywają się w ostatnią niedzielę czerwca –  a od roku 2009 r., w ostatnią sobotę. Zawody te jak również poprzedzająca je parada uświetnione są XVI w., strojami.

Galeria zdjęć Piza

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress