Home » Abbazia di San Galgano, Opactwa » Abbazia di San Galgano

Jadąc drogą SS73 na południowy zachód od Sieny można dotrzeć do dawnego opactwa San Galgano, którego historia sięga XII wieku. Cappella di Monte Siepi wznosi się na wzgórzu ponad kościołem. To niewielki, piękny, romański kościół, który został zbudowany na planie koła.
Upamiętnia on miejsce, w którym rycerz Galgano żyjący w XII wieku wyrzekł się hulaszczego trybu życia, na znak czego wbijając miecz w kamień. Miecz zatopił się w skałę i tak tkwi w niej po dziś dzień.
Galgano został mnichem, prowdząć życie pustelnika w tym miejscu aż do śmierci. Pogrzeb był wielkim wydarzeniem, z udziałem biskupów, opatów cysterskich. W 1185r. Galgano został kanonizowany.
Tłumy pielgrzymów były tak liczne, że cystersi otrzymali zezwolenie na wybudowanie kolejnego klasztoru. Poniżej wzgórza zbudowali jedną z najpiękniejszych budowli gotyckich we Włoszech.
W tamtych czasach, Cystersi w Toskanii mieli wysoką pozycję. W 1218r. zakon rozpoczął budowę kościoła i budynków klasztornych. Projekt budowy wielkiego opactwa był bardzo ambitny, niestety prace trwały około 70 lat, aż nadeszła klęska głodu i „czarna śmierć” w 1348r. Prace zostały wstrzymane, do 1500r. wszyscy mnisi przenieśli się do niedalekiej Sieny. W 1786r. od uderzenia pioruna zawaliła
się dzwonnica i sklepienie kościoła, a pozostałe budynki niszczały pozostawione na łasce natury. Po trzech latach kościół sekularyzowano i opactwo zostało opuszczone.
Dziś klasztor nie ma dachu, ale jego ściany z cegieł i kamienia przetrwały wieki będąć świadectwem wielkości zakonu Cystersów tamtych czasów.
Przy kościele są pozostałości klasztoru i krużganki, gdzie dziś mieści się biuro turystyczne (tel. +39 0577 75 67 38; San Galgano otwarte jest dla zwiedzających od 10:30-19:00, w okresie od Wielkanocy do października).
Opactwo jest gospodarzem letnich koncertów, organizowanych przez Accadema Musicale Chigiana.

http://www.sangalgano.org

Galeria zdjęć – San Galgano

Tagi:

Tagi

© 2011 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress