Home » Miasta Toskanii, Sorano » Sorano

Sorano Toskania

Sorano Toskania

Sorano to kolejne miasto wznoszące się na skałach tufowych, którego historia sięga czasów etruskich jednakże z czasów tych nie zachowały się precyzyjne informacje ani znaleziska archeologiczne co najprawdopodobniej spowodowane było tym iż to sąsiadujące miasto Sovana było kwitnącym i ważnym centrum.
Również z czasów panowania Imperium Rzymskiego nie zachowały się zbyt liczne ślady choć znalezione tu nisze z urnami świadczą o istnieniu na terenach dzisiejszego miasta „Municipium” rzymskiego.

Udokumentowana historia Sorano rozpoczyna się ok 862 r., kiedy to na podstawie umowy zawartej przez imperatora Ludovico II powstaje Contea Aldobrandesca – hrabstwo rodu Aldobrandeschi.
Aż do 1312 r., historia hrabstwo dzieli swe losy z rodem Aldobrandeschi angażując się w ich konflikty. Końcem XIII w., poprzez związek dwóch rodów miasto przechodzi pod panowanie rodu Orsini szlacheckiego rodu rzymskiego i staje się obronną fortecą rodową w konflikcie ze Republiką Sieny.

Początkiem XV w., hrabstwo Sovrano wraz z Pitigliano i Castell?Ottieri zmuszone zostaje do podpisania traktatu na podstawie którego traci suwerenność na rzecz Sieny. Po upadku Republiki sieneńskiej Niccolo Orsini potwierdza swoje prawne posiadanie hrabstwa, w tym właśnie okresie umocniona zostaje Rocca di Sorano będąca wspaniałym przykładem architektury militarnej.

Hrabstwo Sorano pozostaje własnością rodu Orsini do początku XVII w.
Do roku 1604 Sorano, targane jest licznymi sporami, również pośród członków rodu Orsini i dopiero wraz ze śmiercią Alessandro di Bertoldo przechodzi kolejno pod panowanie rodu Medyceuszy a później Lorena za panowania, których swobodnie się rozwija a w późniejszym czasie staje się częścią połączonego Królestwa Włoch.

Warte zobaczenia na terenie miasta są:

la Parrocchiale w którym znajdują się oryginalne struktury średniowieczne liczne Vie Cave jak San Rocco
la chiesa della Collegiata – pochodzący z XIII w., kościół dedykowany jest Św. Nicola di Bari. W jego wnetrzu znajduje się travertynowa chrcielnica z XVI w.,
La Rocca – oryginalna forteca zbudowana przez Aldobrandeschich a rozbudowywana stopniowo przez Orsinich będąca pięknym przykładem architektury militarnej, a we wnętrzu której znajduje się muzeum ll Museo del Medioevo e del Rinascimento z licznymi zabytkami ceramiki pochodzącymi z „Butti” (studni średniowiecznych) Sorano, Sovana i Castell’Ottieri.
Masso Leopoldino – wielka skała tufowa, z której roztacza się piękny widok.

Sorano – Galeria

Tagi:

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress