Home » Prowincja Sieny, Radda in Chianti » Radda in Chianti

Pierwsze siedliska ludzkie na terenach dzisiejszej Raddy i okolic pochodzą z czasów gdy ziemie te zamieszkiwali Etruskowie jednakże pierwsze oficjalne dokumenty, w których zostaje wymieniona jej nazwa pochodzą z XI w.,
W XIII w., staje się lennem rodu Guidi w późniejszym czasie przechodzi pod panowanie florentczyków, pod panowaniem których zostaje aż do czasów inwazji Napoleona Bonaparte.
Radda byłajednym z trzech miast „Lega del Chianti” (pozostałe dwa to Castellina in Chianti oraz Gaiole in Chianti). Były to wolne miasta pod  względem autonomicznym – miasta miały oddzielne prawa i statusy podlegały jednakże Florencji i musiały  dostarczać jej żołnierzy i pieniędzy.
W czasie dominacji florenckiej Radda osiągnęła tak znaczny rozwój ekonomiczny iż w XV w., w czasie panowania rodu Medyceuszy powstały liczne zabudowania, które przetrwały po dzień dzisiejszy natomiast za panowania rodu Lorena miasto i podlegające mu ziemie otrzymały tytuł wolnej gminy.
Panowanie rodu Lorena oraz Florencji zostaje przerwane przez inwazję Napoleona Bonaparte, który przyłączył Raddę do Prowincji Sieny, której częścią pozostaje po dzień dzisiejszy.

Warte zobaczenia na terenie Raddy i okolic sa:
la Chiesa di Santa Maria in Prato – powstały w XI w., zostaje przez kolejne stulecia wielokrotnie przebudowywany. Dziś w jego wnętrzu znajdują się płyta wykonana przez Neri di Bicci przedstawiająca Madonna col Bambino z 1474 r., oraz liczne dzieła sztuki
La Pieve di Santa Maria Novella – którego istnienie udokumentowane jest już na pergaminie z 1010r., w kolejnych stuleciach doznał licznych rozbudowań i transformacji. W jego wnętrzu znajduje się wykonany z pozłacanej miedzi krzyż z XII w.,
Chiesa di S. Nicolo pochodzący z XIV w., kościół wokół którego wznosi się zachowana w całości średniowieczna osada oraz Palazzo Pretorio powstały w XV w.

Galeria zdjęć – Radda in Chianti

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress