Home » Miasta Toskanii, Monteriggioni » Monteriggioni

Gmina Monteriggioni znajduje się w niewielkiej odległości od Sieny ok. 4 km i charakteryzuje się różnorodnymi krajobrazami od wzgórz poprzecinanych niewielkimi równinami aż po nieduże doliny formowane poprzez strumienie  i potoki.
Samo miasteczko o jednakowo brzmiącej nazwie Monteriggioni jest niedużym ufortyfikowanym miasteczkiem, którego zamek Il Castello di Monteriggioni zbudowany został przez sieneńczyków początkiem XIII w., w celach obronnych. Otoczony jest on murami obronnymi ze znajdującymi się w nich 2 bramami, jedną w wychodzącą w kierunku Sieny (porta Romea) i drugą prowadzącą w stronę Florencji (porta di San Giovanni). Same mury obronne mają ok 570 metrów długości 20 metrów wysokości i 14 wież wznoszących się na ok., 15 metrów ponad same mury.
Ponadto wokół samych murów znajdował się rodzaj fosy wypełnionej węglem, który w przypadku ataku był podpalany. Te wszystkie fortyfikacje i zabezpieczenia sprawiły, iż zamek nigdy nie został zdobyty w walce przez florentczyków, jednakże w drugiej połowie XVI w., Monteriggioni, na wskutek zdrady Giovannino Zeti dowodzącego garnizonem, zostaje przejęty przez  Florencję. W następnych wiekach kolejno Monteriggioni przechodzi w ręce kolejnych ważnych rodów Florenckich a ostatnim z nich jest rodzina Griccioli, która po dziś posiada liczne włości zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz murów obronnych.

Monteriggioni Toskania

Monteriggioni Toskania

Oprócz samego zamku i murów obronnych na terenie gminy warto zobaczyć:
la Badia dei santi Salvatore e Cirino powstały w X w., został zmodernizowany przez kolejne stulecia, w swym wnętrzu znajdują się fresk Taddeo di Bartolo oraz fresk Vincenzo Tamagni przedstawiający Wniebowzięcie,

W samym Monteriggioni corocznie w lipcu (3, 4, 5 oraz 10, 11 i 12 lipca) odbywa się „In Festa Monteriggioni di torri si corona„,  w czasie której mieszkańcy miasta jak również osoby przyjezdne, chętne wziąć udział w uroczystościach przebierają się w stroje z czasów średniowiecza wojskowych, kupców lub chłopów. W czasie trwania festy  odbywają się turnieje, pozorowane walki, śpiewy i tańce a na ulicach stoją małe kramy, w których można zakupić ręcznie wykonane przedmioty.

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress