Home » Colle Val d'Elsa, Miasta Toskanii, Prowincja Sieny » Colle Val d’Elsa

Colle Vall d'Elsa Toskania

Colle Vall d'Elsa Toskania

Historyczna cześć miasta znajduje się na pagórku wznoszącym się nad Valle dell’Elsa na strategicznym miejscu pomiędzy Florencją a Sieną, wzdłuż antycznej drogi via Francigena.

Miasto jakie dziś można zobaczyć utworzone jest z trzech mniejszych miast: il „Borgo” di S. Caterina, il „Castello” di Piticciano oraz il „Piano”, z których ten ostatni Il 'Piano? jest najmłodszą częścią miasta, która od samego początku poświęcona była działalności produkcyjnej.

Najstarsze znaleziska odkryte przez archeologów wskazują iż tereny te zamieszkiwane były już w VI w., p.n.e. aczkolwiek pierwsze pisemne adnotacje dotyczące miasta pochodzą z X w.

Początkiem XIII w., miasto zdobyło określoną tożsamość ekonomiczną i polityczną. Wciągnięte przez florentczyków oraz sieneńczyków w ich spory i wojny staje się sceną znanej bitwy opisanej nawet przez Dantego w Nieboskiej komedii.
W roku 1240 urodził się tu Arnolfo di Cambio ? architekt który rozpoczął prace budowlane nad Duomo di Firenze.
Już w XIV w., w części miasta rozwijała się różnego rodzaju działalność ? powstawały młyny i papiernie.

W kolejnych wiekach działalność gospodarcza miasta związana była z Florencją i rządzącymi nią rodami Medyceuszy i Usimbardi, zarzucono produkcje papieru i zaczęto zajmować się produkcją kryształów. Dziś Colle Val d’Elsa, która w XIX w., uznana została za „la Boemia d’Italia” (?Bohemę Włoską?), pokrywa ok. 95% produkcji krajowej kryształów.

Warto zobaczyć na terenie miasta i okolicy:

Część miasta zwana Colle Alta, która wciąż zachowała swój średniowieczny wygląd a gdzie zobaczyć można:

Palazzo Campana  pochodzący z XVI w.,

Il Conservatorio di San Pietro  historyczny klasztor, w którym odbywają się wystawy sztuki

la Casa-Torre di Arnolfio di Cambio ? dom znakomitego architekta i rzeźbiarza,

Palazzo Pretori  powstały w XIV w., w którym znajduje się muzeum archeologiczne Museo Archeologico ?Bianchi Bandinelli? z licznymi zabytkami etruskimi oraz średniowiecznymi.

Il Duomo di Colle wraz z Cattedrale dei santi Alberto e Marziale  powstały w XVII w.,

Il Museo del Cristallo  powstałe w 2001 r., przechowuje rzadkie egzemplarze z czasów od średniowiecza po dzień dzisiejszy.
W części miasta zwanej Colle Bassa znajduje się między innymi:

Chiesa di S. Agostino, – powstały w XIII w., we wnętrzu którego zobaczyć można malowidła Taddeo di Bartolo, Ridolfo del Ghirlandaio e Alessandro Allori oraz tabernakulum wykonane przez Baccio da Montelupo.

Colle Val d’Elsa Toskania – Galeria

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress