Home » Chiusi, Miasta Toskanii, Prowincja Sieny » Chiusi

Chiusi Toskania

Chiusi Toskania

To miasto które swą historią sięga czasów, w których tereny te zamieszkiwali Etruskowie. Już na przełomie VII i VI w., p. n. e. było ono jednym z 12 bogatych i ważnych miast ligi Etruskiej. Na terenach tych znaleziono  wiele zabytków z okresu panowania Etrusków jakie dziś znaleźć można w Museo Archeologico Nazionale Etrusco jak również miejsca nekropolie etruskie takie jak tombe a Camera, della Pellegrina, della Scimmia, del Leone i della Pania.
Również za panowania Imperium Rzymskiego jak i Longobardów fortuna  bogactwo sprzyjały miastu o czym świadczą zabytki jakie można tu wciąż jeszcze zobaczyć takie jak:
Il Duomo – zbudowana w VI w., w stylu romańskim, Cattedrale di San Secondiano powstałe w VII w.,
oraz przylegające Museo della Cattedrale, w którym znajdują się liczne precjoza archeologiczne, przedmioty liturgiczne oraz dzieła takich artystów jak Bartolomeo Vannucci, Giordano di Benevento, Francesco di Giorgio e Santo di Pietro.

Z muzeum przejść można również do labirinto di Porsenna – podziemnych tuneli mających ok 120 m rozciągających się pod zabudowaniami i prowadzących do mającej ok 30 m głębokości studni.

Największą dumą Chiusi jest jednakże Museo Archeologico Nazionale powstałe w 1870 r., w którym zobaczyć można liczne zabytki etruskie, ceramikę rzymską i grecką, urny i sarkofagi pośród których znajduje się Laris Sentinate Larcua z III w., p. n. e.

Chiusi Galeria

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress