Chianciano Terme znajdujące się w południowej części Val di Chiana jest jedną z najważniejszych miejscowości z wodami termalnymi we Włoszech. To miasto doskonałych wód, z takimi zdrojami jak L’Acqua Santa, Sillene, Fucoli i Sant’Elena, wokół których znajdują się bujne parki, a w których można poszukiwać równowagi życiowej.
O dobroczynnych i uzdrawiających właściwościach znajdujących się tu wód wiedzieli już etruscy i rzymianie, którzy to stworzyli tradycję istniejącą po dzień dzisiejszy, a którą uwiecznili w swych dziełach wielcy artyści tacy jak: Pirandello w swych opowiadaniach czy też Fellini w ?Otto e mezzo? (?Osiem i pół?) umieściwszy akcję wśród parków otaczających zdrojowiska.
Tereny Chianciano Terme zamieszkane były już w VII w., p. n. e., o czym świadczy odnaleziona przez archeologów nekropolia Foce-Tolle gdzie zostały znalezione naczynia i kości, oraz nekropolia Pedata-Le Piane, w której znalezione zostały również bogate grobowce oraz między innymi naczynia, kielichy greko ? orientalne.
W XII w., konsul Orvieto Tancredi Manente, ogłasza się Księciem Chianciano a w XIII w., Chianciano zostaje zdefiniowana jako Comune ? gmina, jednocześnie, w tym samym czasie przechodzi pod panowanie Manenti ze Sieny co nie zostaje niezauważone przez Florencję, Orvieto i Montepulciano.
W ciągu kolejnych lat Chianciano przechodzi pod panowanie Orvieto, Sieny a toczące się w kolejnych stuleciach wojny pomiędzy Sieną i Florencją, inwazje Ladislao, króla Neapolu i Braccio da Mantone, władcy Perugii nie zdołały zniszczyć Chianciano.
Dopiero W XVI w., podczas wojny pomiędzy Republiką Sieny i Księstwem Florencji doprowadziły do zniszczenia murów obronnych jak i samego Chianciano oraz licznych strat w ludności.
W późniejszym czasie rejony te przechodzą pod panowanie Florencji oraz rodu Medyceuszy.
Przez kolejne lata i wieki miasto zostaje odbudowane a jego siła ekonomiczna i bogactwo pochodzą ze znajdujących się tu wód termalnych.
To wody, dla których dedykowane jest muzeum archeologiczne z unikatowymi znaleziskami, świadczące o historii tych zdrojowisk.
Dziś, na początku trzeciego tysiąclecia, Chianciano wciąż oferuje swoim gościom wody o tysiącu właściwościach, leczących wątrobę, nerki czy też drogi oddechowe.
Samo miasto podzielić można na Chianciano Vecchia oraz Chianciano Termale
Warte zobaczenia w części Chianciano Vecchia są:
Chiesa dell?Immacolata ? z cennym freskiem ?Madonna della Pace? przypisywanym Signorelli
Torre dell?Orologio ? średniowieczna wieża z herbem rodu Medyceuszy,
Chiesa della Compagnia lub Oratorio della Confraternita della Santa Croce ? w którym znajduje się fresk przedstawiający ?Il tradimento di Giuda? i ?Cattura di Gesu Cristo? powstałe w XV w.,
Museo della Collegiata oraz Museo Archeologico delle Acque ? posiadające w swych zbiorach liczne znaleziska archeologiczne
Natomiast w Chianciano Termale znajdują się liczne zadrzewione aleje, parki: między innymi parco dei Fucoli, Stabilimento dell?Acqua Santa oraz Parco delle Fonti sklepy i hotele.