Home » Cortona, Miasta Toskanii » Cortona

Miasto to wznosi się około 30 kilometrów od Arezzo, na boku stromo wznoszącego się pagórka dominującego nad Val di Chiana. Cortona bazuje przede wszystkim na uprawach rolniczych i  przemyśle choć nie brak tu i artystów pracujących w drewnie i kamieniu.
Pierwsze osady jakie odnaleźli archeolodzy na tych terenach datowane są na czasy gdy zamieszkiwali tu Etruskowie o czym świadczą również widoczne po dzień dzisiejszy pozostałości po murach.
Za czasów panowania Imperium Rzymskiego miasto było ważnym centrum dzięki Via Cassia biegnącej u stup wzgórza, na którym wznosi się Cortona. Po upadku Imperium nadeszły trudne czasy dla mieszkańców i samego miasta, spowodowane również przez rozrastające się tereny bagienne. W drugiej połowie XIII w., rozpoczęły się walki pomiędzy Cortoną a Arezzo, które zakończyły się grabieżą miasta i wygnaniem jego mieszkańców. Dopiero w późniejszym czasie mieszkańcy wracają do miasta i rozpoczynają jego odbudowę.
W XIV w., Cortona zostaje podniesiona do rangi biskupstwa i przechodzi pod panowanie rodu Casali by początkiem XV w., przejść pod panowanie Florencji. Za czasów dominacji Florencji, zwłaszcza w czasach panowania rodziny Medyceuszy miasto zostało znacznie rozbudowane – powstaje między innymi widoczna po dzień dzisiejszy Fortezza Girifalco.
Okres ten przyniósł Cortonie nie tylko rozbudowę miasta ale również rozwój  ekonomiczny, kulturowy i artystyczny. W XIX w., Cortona staje się częścią Królestwa Włoch.

Amerykańska pisarka Frances Mayes rozsławiła Cortonę wydając 1996r. biograficzno-wspomnieniową książkę „Pod słońcem Toskanii”, w której opisuje swoją historię przeprowadzki do Cortony, kupna i remontu domu. Książka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na 14 języków. Autorka wydała również kolejne pozycje „Bella Toskania” oraz „Codzienność w Toskanii”

Warte zobaczenia w Cortonie są:

il Duomo, powsłały w XV w.,
la Chiesa di Santa Maria Nuova,
la Chiesa di San Francesco której budowę rozpoczął w 1245r., brat Elia Coppi, a w którym znajduje się między innymi relikwia krzyża świętego wykonana z kości słoniowej i srebra,
la Chiesa di San Nicolo,
il Santuario di Santa Margherita,
il Museo dell’Accademia Etrusca gdzie zobaczyć można lampadario etruskie wykonane w brązie
il Museo Diocesano ze znajdującymi się  w jego wnętrzu dzieła takich artystów jak: Pietro Lorenzetti z jego Madonna e Angeli, Comunione degli Apostoli, Luca Signorelli, Madonna col Bambino e Angeli oraz sławna Annunciazione Bartolomeo della Gatta
la Fortezza del Girifalco,
il Palazzo Comunale pochodzący z XIII w., a znajdujący się na Piazza della Repubblica.

Galeria zdjęć – Cortona

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress