Home » Lukka, Miasta Toskanii » Lukka

Toskania Lucca

Lucca Toskania

To prowincja i miasto wznoszące się w północno zachodniej części Toskanii.
Pochodzenie Lucca przypisywane jest Etruskom choć najczęściej spotykane  tu ślady świadczące o pochodzeniu miasta dotyczą Imperium Rzymskiego.
W czasach panowania  Longobardów Lucca była stolicą Tuscia (Toskanii) i na ten okres datowane są jedne z najważniejszych budowli religijnych miasta.
Lucca jednym z niewielu miast, w którym prawie w całości zachowały się średniowieczne mury obronne mające ok 4450m jak również liczne zabudowania, kościoły i wieże pochodzące z czasów średniowiecza. Lukka znana jest również jako miasto 100 kościołów.
Największa świetność miasta przypada na przełom XII i XIII w., jaką zawdzięcza między innymi produkcji jedwabiu, a której nie przeszkodziły nawet liczne spory i walki pomiędzy Pisą i Florencją.
Przez krótkie okresy swej historii Lucca przechodziła pod panowanie obcych władców i księstw a do XVIII w., była, z krótkimi przerwami niezależną republiką.
Na kongresie wiedeńskim postanowiono utworzenie księstwa Lukki, a w 1847 przeszła ona pod panowanie księstw Toskanii by 10 lat później zostać zaanektowana przez Królestwo Sardegna.
Co roku na przełomie października i listopada odbywają się targi Lucca comics – uważane za jedne z najważniejszych we Włoszech
Natomiast w lipcu, na Piazza Napoleone odbywa się Lucca il Summer festival, goszczący licznych artystów z całego świata, zaś przez cały rok w Basilica di San Giovanni odbywają się Puccini e la Sua Lucca International Festival.

Na terenie Lukki warto zobaczyć:

Il Duomo zbudowana w stylu romańskim katedra powstała na przełomie XI i XIII w., a w jej wnętrzu znajdują się piękne dekoracje wykonane przez Nicola Pisano, grobowiec Ilaria del carretto będący dziełem Iacopo della Quercia i wiele innych.

Kościół Michele al Foro będący pięknym przykładem architektury pisano – lucchese.
S. Fediano powstały na przełomie 1112 i 1147 r., posiadający freski A. Aspetini
Palazzo Mansi, w którym znajduje się Pinacoteca Nazionale (galeria) z dziełami takich artystów jak Beccafumi, il Bronzino, Pontormo i Domenichino i wiele innych.

Lucca Galeria

Tagi: ,

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress