Home » Arezzo, Miasta Toskanii » Arezzo

Arezzo Toskania

Arezzo Toskania

Tereny dzisiejszego Arezzo zamieszkane były już za czasów etruskich, kiedy to było ono jednym z ważniejszych miast-państw etruskich o czym świadczy między innymi sławna chimera znajdująca się dziś we Florencji.
W późniejszych czasach, za panowania rzymian miasto wzbogaciły liczne budowle takie jak amfiteatr, który przetrwał do dnia dzisiejszego, mury obronne z IV w., p. n. e oraz wille patrycjuszy.  W czasach średniowiecza Arezzo zostaje wciągnięte w wojny pomiędzy miastami toskańskimi. Miastu udaje się oprzeć Sienie jednakże skapitulowało przed Florencją po okrutnej bitwie pod Campaldino w 1289r.

W czasach gdy Arezzo stało się ważną siedzibą episkopatu powstały tu „Duomo Vecchio” oraz Pieve di Santa Maria – jeden z najpiękniejszych, zbudowanych w stylu romańskim kościołów jaki można tu zobaczyć.

Godne zobaczenia są również:

Kościół di S. Francesco  powstały w XIII w., we wnętrzu którego znajdują się dzieła Spinello Aretino, Bicci di Lorenzo i bardzo znany cykl fresków  Leggenda della Croce .
Museo Diocesano – gdzie zobaczyć można dzieła Spinello Aretino, Andrea di Nerioe, Luca Signorelli i Vasari
Muzeum Archeologiczne Mecenate  z zabytkową ceramiką, numizmatyką i dziełami Gamurrini, Bacci, Fungini e Beccatelli
Kościół S. Maria delle Grazie  z przełomu 1435-1444 z ołtarzem wykonanym przez Andrea della Robbia

Warta zobaczenia jest również „Giostra del Saracino” odbywająca się corocznie w pierwszą niedzielę września na Piazza Grande.
Jest to rozpoczynający się przemarszem orszaku po ulicach miasta turniej, mający przypominać o wyprawach krzyżowych, odbywający się na Piazza Grande.

Reprezentanci czterech dzielnic miasta: Porta Crocifera, Porta Sant’Andrea, Porta San Lorenzo i Porta Santo Spirito  przebrani w średniowieczne kostiumy i stroje przechodzą ulicami miasta aż do Piazza Grande gdzie znajduje się w drewnianą kukła zwana Buratto przedstawiająca Saracena uzbrojonego w pałkę i tarczę, w którą jadący na koniach przedstawiciele 4 dzielnic muszą trafić lancą  unikając jednocześnie uderzenia.

Galeria zdjęć – Arezzo

Turniej w Arezzo „Giostra del Saracino” – Galeria

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress