Home » Cetona, Miasta Toskanii » Cetona

Cetona Toskania

Cetona Toskania

To miasteczko oraz góra nosząca taką samą nazwę znajdujące się w prowincji Sieny.
Najstarsze znaleziska archeologiczne odkryte w rozsypanych na górze Cetona jaskiniach wskazują, iż pierwsi mieszkańcy pochodzili już z zamierzchłych czasów i zamieszkiwali między innymi jaskinie: Grotte di Gosto, San Francesco i Lattaia. W Museo Civico zobaczyć można znaleziska potwierdzające istnienie pierwszych mieszkańców od Paleolitu aż po epokę Brązu natomiast na terenie Parco Archeologico Naturalistico del Monte Cetona zwiedzić można główne miejsca w jakich znajdowały się najważniejsze, odkryte siedliska.
Na przełomie II i I w., p. n e. miejsca te (rozsypane na górze) zostały porzucone przez swych mieszkańców, którzy przenieśli się na terytorium dzisiejszego miasta Cetona.
Pierwsze informacje na temat istnienia na terenach dzisiejszej Cetony zamku pochodzą z początku XIII w., choć historia miasta rozpoczyna się przed konfliktem pomiędzy Sieną i Orvieto.
W późniejszych czasach na krótki okres Cetona przechodzi pod panowanie Perugii a potem Republiki Sieny, która panuje nad nią aż do połowy XVI w.
W kolejnych latach Wielki książę Cosimo I z rodu Medyceuszy oddaje Cetonę w lenno markizowi Chiappino Vitelli, który zmienia tutejszą twierdze w miejsce zamieszkania i buduje wielki plac ? dzisiejszy Piazza Garibaldi.
Na przełomie lat 1772-1840 Cetona staje się gminą przyłączoną do Sarteano
Warte zobaczenia na terenie miasta i okolicy są:
La Collegiata ? pochodząca z XIII w., w którym znajdują się liczne dzieła, z których jedno przypisywany jest Pinturicchio
le chiese di S. Michele Arcangelo i S.S. Annunziata, Palazzo Vitelli ? pochodzące z przełomu XV i XVI w.,
Museo Civico per la Preistoria del Monte Cetona ? z licznymi znaleziskami archeologicznymi
Parco Archeologico Naturalistico del Monte Cetona ? gdzie można zwiedzić niektóre jaskinie, w których dokonano odkryć archeologicznych
Eremo francescano di Santa Maria a Belverde ? powstały w XIV w., we wnętrzu, którego ujrzeć można freski szkoły sieneńskiej z przełomu XIV i XVI w, oraz freski Cola Pietruccioli.

Cetona – Galeria


Tagi:

Tagi

© 2010 Toskania Region – Włochy · Powered by WordPress